Walczenie ze smogiem

Walczenie ze smogiem

Kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie względu warto nabrać nieco refleksji odnoszących się do wielkiego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę bez granic groźny. Toksyny, które wdychamy niemalże każdego jednego dnia, bez wątpienia mają do czynienia z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Jak wiadomo warto notorycznie informować czym jest zanieczyszczenie powietrza lub też jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych poruszony został ten właśnie temat. Trzeba mieć pojęcie, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił też problem ze smogiem. Dobrym sposobem jak okiełznać zatruciu środowiska jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas także, że większość smogu w naszym kraju generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem podpiął się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki oznajmił, że wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem i z koronawirusem możemy ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia COVID początkowo dała o sobie znać w obszarach o silnie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu istotnie trzeba także wiedzieć, co w praktyce jest najważniejszą tego przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu bez liku szkodliwych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych perspektyw jest bardzo istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy