PARAFIA P.W. CHRYSTUSA KRÓLA

Kozielice (Köselitz) to wieś położona w odległości 3 km na zachód od traktu Kamień-Golczewo, wśród pól i lasów. Ludzkie osady istniały już tu od czasów przedhistorycznych, po których pozostał cmentarz z urnami.

Pierwsze wzmianki na temat wsi datuje się na rok 1281, kiedy to książę Bogusław IV ofiarował połowę wsi Koselitz biskupowi Kamieńskiemu Hermanowi
Kościół wzniesiono w XIV wieku. W kolejnym stuleciu powstała jego wschodnia część, a w 1594 r. dobudowano od zachodu wieżę.
W 1669 r. gruntownie odnowiono świątynię. Następnie w 1706 r. dobudowano chór.
W latach 1912 - 1913 od południa dobudowano dobudówkę i odmalowano kościół.
Po wojnie w roku 14 lipca 1946 roku kościół został ponownie poświęcony. Księgi parafialne istnieją od 1971 roku.
W 1973 roku przeprowadzono kolejny gruntowny remont kościoła.
W 2012 roku odtworzono wieżę kościoła.
W 2013 roku został wymieniony dach na kościele.
W 2017 roku zostały ukończone prace nad nowym murem wokół kościoła.
Obecnie parafia składa się z czterech kościołów w Kozielicach, Niemicy, Wysokiej Kamieńskiej oraz w Kretlewie.

OSTATNIE INWESTYCJE

• zamontowano kutą kratę pomiędzy przedsionkiem, a kościołem w kruchcie oraz zamknięto nowymi drzwiami wejście na wieżę montując też tralki i wmontowano zamki w drzwiach na chóry
  • zamontowano 4 witraże w oknach świątyni z wizerunkami: św. Krzysztofa, św. Mikołaja, św. Izydorem, bł. Ks. Jerzym Popiełuszko, św. Ottonem, św. Jerzym, św. Florianem i św. Antonim
  • zakupiono 18 ton kostki cementowo-granitowej
  • zakupiono ornat maryjny
  • dorobiono nową śrubę mocującą serce 700-set kilogramowego dzwonu i poprawiono jego zawieszenie
  • zamontowano system opuszczania oświetlenia nad ołtarzem
  • zrobiona została nowa monstrancja
  • zamontowano nowy większy sejf w ścianie zakrystii na naczynia liturgiczne
  • pomalowano podest w prezbiterium
  • postawiono nowe ozdobne świece olejowe na ołtarz
  • przeczyszczono i pomalowano podłogi drewniane na emporach (chórach) oraz schody prowadzące na nie
  • został zamontowany ekrany LG 50-cio calowy z bezprzewodowym systemem sterowania USB i ramą ozdobną, moduły HDMI do bezprzewodowej transmisji obrazu przez WiFi oraz do tego Pan Organista otrzymał śpiewnik HDMI z ekranem dotykowym i przyciskiem oraz zestawem 1280 pieśni i 376 psalmów oraz oprogramowanie PC do edycji tekstów
  • uzyskano pozwolenie na budowę od WKZ oraz Starostwa Powiatowego na remont muru przykościelnego – rozebrano, wylano nowe fundamenty i na nowo odbudowano frontową część muru kamiennego z elementami ceglanymi oraz wylano i zaizolowano fundamenty pod mur ceglany od strony plebanii – został do spłaty dług , który ma Parafia: 27 tys. zł
  • zamontowano nowe 70-cio kilowe tabernakulum robione na zamówienie
  • pomalowano drzwi w kruchcie kościoła oraz słupy na emporach (chórach)
  • zakupiono nowy odkurzacz do sprzątania kościoła
  • odrestaurowano posrebrzając i pozłacając puszkę na komunikanty
  • oczyszczono i zakonserwowano 75 metrów kwadratowych ścian kamienno-ceglanych w środku świątyni
  • przed murem kościelnym chodnik oraz dojście do kościoła zostały wyłożone kostką betonowo-granitową
  • zakupiono świecę roratnią

Historia krzyża- Miesięcznik kościelny okręgu kościelnego Kamienia Pomorskiego, nr 12 z 1938 roku pisze: „ Za pośrednictwem członka wspólnoty ze Stawna postawiono w kościele w Kozielicach nowy krzyż ołtarzowy. O wspólny wybór krzyża i jego propozycje został poproszony Urząd Sztuki przy kościele ewangelickim w Berlinie. Tym sposobem zostały przejrzane wszystkie oferty katalogowe. Z otrzymanych propozycji został wybrany krzyż z drewna dębowego, okuty mocnymi mosiężnymi okuciami. Pasyjka krzyża została wykonana w brązie przez prof. Rudolfa Kocha z Offenbach, który znany jest z tworzenia pięknych dzieł sztuki w kraju i za granicą. Ołtarzowy krzyż został wykonany z ogromną precyzją, każdy element został szczegółowo dopracowany, dzięki temu odznaczał się swoją wyniosłością pokazując najwspanialszą sztukę jaką znało niemieckie średniowiecze. Uwidocznione zostały głowy gwoździ dla podkreślenia wzniosłości krzyża. Wspólnota kościoła jest dumna z posiadania takiego krzyża w swojej Parafii.” Dodam, że z krzyża po schodkach na 4 strony świata wypływają rzeki, których nazwy są wygrawerowane na bokach: Pison, Gihon, Hiddekel (chodzi o Tygrys) , i Euphrat (inaczej Perat). Są to rzeki wypływające z Edenu (Raju), o których mówi Rdz. 2,8-14. Dziękuję Parafiance z Kozielic za zafundowanie renowacji metalowego krzyża – kosztowało to 800zł!

KONTAKT:

Kozielice 20, 72-410 GOLCZEWO