NIEMICA

Wieś Niemica położona nad rzeką Niemicą w odległości 6km na północny-zachód od Golczewa na prastarym trakcie wiodącym do Kamienia Pomorskiego.

O KOŚCIELE:

Jak drogi czytelniku zauważyłeś napisaliśmy, że jest to kościół XVII-wieczny. Otóż kościół zbudowano w XV wieku, a w roku 1647 dobudowano drewnianą wieżę.
Jednak w 1795 roku wzniesiono nową świątynię o konstrukcji szkieletowej według projektu D. Gilly`ego.
Kościół w Niemicy św. Michała Archanioła usytuowano we wschodniej części osady, na skraju skarpy opadającej w stronę koryta rzeki Niemicy, na miejscu bliżej nieokreślonej wcześniejszej budowli. Posiada konstrukcję szkieletową wzniesioną na planie prostokąta, posadowioną na kamienno-ceglanym fundamencie. Podwalina, osadzone w niej słupy, spinające całość rygle i oczep oraz narożne zastrzały, tworzą przepiękną biało-czarną kratownicę tak charakterystyczną dla tej techniki budowy. Fachy wypełnione są cegłą (ryglówka), którą pokryto tynkiem wapiennym. We wszystkich ścianach z wyjątkiem zachodniej znajdują się duże okna o prostokątnym wykroju, wysokości dwóch fach. Pomiędzy oknami w ścianie południowej znajdują się dwudzielne drzwi o prostych ościeżach. Salowe wnętrze przykryte jest drewnianym stropem i ceramicznym dachem dwuspadowym z naczółkiem od wschodu. Pośrodku ściany północnej znajduje się mur i spoczywająca na nim szkieletowa konstrukcja o innym wymiarze fach. Prawdopodobnie zmiana ta została zastosowana podczas remontu świątyni w celu wzmocnienia tej ściany. Po stronie zachodniej kościół łączy się wąskim przejściem z samodzielnie stojącą wieżą. Posiada ona konstrukcję szkieletową, odeskowaną, wzniesioną na planie kwadratu, zwężającą się stopniowo ku górze. Wieńczy ją ostrosłupowy, blaszany hełm z okapem. Plac kościelny o nieregularnym zarysie, otoczony starodrzewem do dziś pełni funkcję cmentarza. Kościół został gruntownie wyremontowany, co nadało mu wspaniałego uroku i przypomniało jak piękną jest świątynią.
W dniu 25.09.2016 r. kościół został konsekrowany przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę (tu znajdziesz artykuł)

zapożyczone z http://www.architektura.pomorze.pl

OSTATNIE INWESTYCJE

• zrobiono 2 nowe klęczniki z drewna modrzewiowego