ŻYRANDOLE W KOŚCIELE KOZIELICKIM

Miesięcznik kościelny niemieckojęzyczny okręgu kościelnego Kamienia Pomorskiego z grudnia 1938 roku podaje, że kościół w Kozielicach został oświetlony po raz pierwszy przez dwa wspaniałe żyrandole upamiętniające dzień śmierci rolniczki Elisabeth Ebel. Żyrandole te zostały ufundowane przez jej siostrę Marię Ebel ze Stawna. Zdobienie na żyrandolach zostało wykonane przez znanego malarza kościelnego Hoffmanna z Finkenwalde (Szczecina-Zdrojów). Dwie korony pokryte były szkicem malarza kościelnego, a wykonane zostały przez szczecińskie zakłady elektryczne. Prace w drewnie dębowym zostały wykonane przez mistrza stolarstwa Krügera. Malarz kościelny pomalował je w kolorze starej, pięknej, antycznej ambony. Na środkowej części zewnętrznej obydwu żyrandoli lśnią w odcieniach mocnego złota na zielonym tle pochodzące z 73 psalmu słowa: „I jeszcze pozostanę przy tobie… - tyle informacji z tłumaczenia...

W roku 1963 żyrandole zostały zdjęte i złożone na strychu kościoła - podczas wymiany instalacji elektrycznej wykonanej przez p. Jana Latawiec ze Stawna i p. Bronisława Lisiczko z Kozielic.

W latach 1970-1974, pierwszy Proboszcz – Ks. Prałat Zygmunt Wawszczak przeprowadził remont kościoła Chrystusa Króla w Kozielicach. W tym czasie żyrandole z inicjatywy miejscowego stolarza p. Jana Słotwińskiego wróciły na swoje miejsce. W międzyczasie sznury, na których były zawieszone żyrandole uległy zniszczeniu, dlatego zamieniono je na łańcuchy, które wykonał miejscowy kowal p. Ignacy Ostapko. Zostały zamalowane napisy na żyrandolach oraz założone klosze na żarówki.

25 stycznia 2016r. z inicjatywy p. Zofii i Jana Słotwińskich z Kozielic żyrandole zostały zdjęte w celu naprawy oprawek i przewodów przy pomocy strażaków z OSP Kozielice. Po oględzinach zdecydowano o gruntownej naprawie. Odnowienia i odkrycia napisów dokonał posiadający uprawnienia konserwatorskie p. Tadeusz Patucha z Kamienia Pomorskiego. Kompletną wymianę instalacji elektrycznej zawdzięczamy p. Grzegorzowi Klimczak z Kozielic, a oczyszczenie i zakonserwowanie łańcuchów inicjatorowi przedsięwzięcia

10 lutego 2016r. żyrandole ponownie zawisły w XIV-sto wiecznym Rzymskokatolickim Kozielickim kościele Chrystusa Króla. Widoczne są na nich odkryte złote wzory i napisy wymalowane gotycką trzcionką w języku niemieckim. Dokładne tłumaczenie to mamy dzięki p. Stanisławowi Solskiemu z Trzebieszewa. Są to wersety 23-26 z Psalmu 73 Luther Bibel.

PIERWSZY ŻYRANDOL

• 23 Dennoch bleibe ich stets an dir
  • denn du hältst mich bei meiner rechten Hand,
  • 24 du leitest mich nach deinem Rat
  • du leitest mich nach deinem Rat
  • und nimmst mich am Ende mit Ehren an.

• Jednakże zostanę z Tobą
  • Bo tyś prawicę mą ujął
  • I prowadzisz mnie według swoich rad
  • Przyjmując na koniec do swojej chwały.

DRUGI ŻYRANDOL

• 25 Wenn ich nur dich habe,
  • so frage ich nichts nach Himmel und Erde.
  • 26 Wenn mir gleich Leib und Seele verschmachtet,
  • so bist du doch, Gott, allezeit meines Herzens Trost und mein Teil.

• Jeżeli mam tylko Ciebie
  • Nie pytam o niebo i ziemię
  • Jeżeli równocześnie pohańbię ciało i duszę
  • I tak będziesz Bogiem wiecznym mojego serca, smutku i moją częścią.

W przyszłości chciałbym doprowadzić do konserwacji samych napisów, które powinny być na nowo pozłocone, ale do tego potrzebne są większe fundusze lub sponsor! Dziękuję Parafianom związanym z tym kościołem: z Kozielic, Dargoszewa, Baczysławia, Stawna i Bożysławia wspierającym tę inicjatywę.

Bóg zapłać wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczyniają się do ciągłego upiększania naszej świątyni!

→ Opracował: ks. Proboszcz Janusz Mieszkowski

KONTAKT: